The Hungry Games

Team: 
Linarena
Topic: Algebraic Expressions & Equations
Views -

Problem #43: If four hamburgers and two hot dogs cost $16.40, and six hamburgers and four hot dogs cost $26.40, what is the combined cost of a hamburger and a hot dog?

Three hungry friends are going to movies. They are buying their food when suddenly the wifi connection fails. However, using algebra, the three friends find the total amount of money the meal costs.

Common Core Standards: A-CED.2
Problem #: 
43 (2015-2016)
Problem Difficulty Level: 3 [?]